У сусрет новом сапуну...

Баш сам постала нервозна последњих пар недеља. А још откако чекам испоруку нових уља у последњих недељу дана буквално кризирам. Ја морам да направим сапун!

Фото извор

Последњи пут сам сапуњала чак двадесетсругог јануара. Дакле, два и по месеца владало је затишје. Оно јесте, коначно сам ухватила мало времена да организујем залихе и попакујемо око двестотињак узорака, као и све остале full size сапуне који су се до тада сушили. Када пар дана само пакујем, требају ми недеље одмора после. Тотално ме смара паковање, али шта је ту је, све то иде у рок службе.

Један део узорака...

У међувремену, скупљала сам парице и размишљала о новим мирисним и визуелним решењима. Ако сте икада направили неки сапун и показали га неком другом, или још боље, покушали да га продате, верујем да сте све доживели да вас 50% људи пита 'А имаш ли неки са лавандом'. Тако је и мени било, од самог почетка. Ето, ви се ту као нешто трудите, главу обијате размишљајући о понуди нечег сасвим новог и до сада невиђеног, јединственог, а оно људи претежно захтевају нешто сасвим једноставно и тако рећи, традиционално. Бедак. Мислим, немојте погрешно да ме разумете, ја обожавам лаванду, али оно дајте људи, отворите мало хоризонте, толико има дивних мириса на овом свету, што бисте стално вртели једно те исто?

Од како сам почела да правим сапуне, признајем да нисам ниједном направила сапун са лавандом. Правила сам купку са лавандом и какао бутером, мелеме и освеживаче постељине, али не и сапун. Драги моји, дошао је и тај дан да и ја направим сапун од лаванде. И наручих тако, шта ми је било потребно.

Смислила сам дизајн и рецептуру. И почела. Али не лези враже, признајем да сам била мало нестрпљива. Ево шта се збило...

Од првог сапуна за који сам користила љубичасти оксид, развила сам потпуну фобију. Никад, али никада се није понашао предвидљиво. Без обзира на температуру и рецептуру, увек ми испадне неки други проблем са истим. Или избледи, или прегреје смешу, или промени боју (ни мање ни више него у голуб сиву!), а овог пута сам заглавила са ситним громуљицама! Бога оца да му правим, шансе није било да их у потпуности разбијем. Мешала сам ручно жицом за шне скоро двадесет минута, па после стик блендером. Да не говорим о томе да појма нисам имала на шта ће боја личити сутрадан.

Фотографија изблиза након два дана
Без обзира на чињеницу да ће лавандини пупољци временом оксидирати и попримити браон боју (као у осталом, све што у сапун додајете а некада је било живо), ипак сам желела да их додам. Ови трагови које видите на површини настали су током сечења, када је сечица ножа пролазила кроз сапун преко омекшалих пупољака. Није нека мана самом сапуну, више ме нервира ова љубичаста која 'провејава.' Горња површина ће до краја периода сушења, побелети скоро у потпуности, Таква ми је идејна комбинација  слојева за овај сапун била.

Овде бих се још једном осврнула на сировине, добављаче и квалитет. Рекла сам до сада сто пута на овом блогу, али није згорег да поновим још једном. Није свеједно код ког добављача се снабдевате, и уколико мислите да ћете уштедети, углавном ће то бити на уштрб квалитета.

Наручила сам пре пар месеци суве лавандине пупољке од два снабдевача. Један домаћи холандски, други проверено поуздан из САД. Иста количина, рекло би се исти производ, како је на холандском сајту наведено 'лаванда прве класе' исто тако стоји и на овом америчком. Цена је мало виша (па плус прекоокеанска испорука и порез), мада ни код ових домаћих није нека јефтиноћа. Пакете сам добила у размаку од пар дана. Прво што боде очи је сам изглед. Једно са другим не може да се пореди. Ево фотографије:

Лево: холандска лаванда; десно - америчка лаванда
Друго, много битније у овом случају, мирис. Ова америчка лавнда мирише на лаванду. И то како мирише! Док ова холандска мирише на нешто што је можда прошетало поред лаванде. Е сад, помислићете 'па шта сад има везе ако иде у сапун и ионако ће потамнети'... Е па за мене има везе, заиста. Веома пазим и детаљно бирам шта ћу ставити у свој сапун. На исти начин бирам и кад купујем туђе сапуне. Назовите ме пицајзлом, али ја то зовем стандардом.

Тек ми предстоји један опсежнији фото сешн за овај сапун, али за то чекам да ми процвета лаванда у дворишту па да могу мало да стилизујем сетинг. Биће то ваљда, ускоро.
_____________
5.5.2012. Update

Исфоткала сам сапун и пропустила кроз Инстаграм филтере. Не знам зашто, али неке сапуне тек са временом научим да волим и прирасту ми за срце. Тако је било и са овим. Тек кад сам видела како лепо изгледа на слици, кад смо се мало 'дружили' под тушем и кад су ми други људи рекли колико им се свиђа, научила сам и сама да га ценим.

Лаванда


Део 3: Правилно сечење, сушење, складиштење и употреба

Ово је трећи пост у серији Како направити сапун у домаћој радиности? Направили сте ваш први сапун следећи упутства из постова:


Сечење
 
Сачекали сте 24 до 48 сати. Уколико сте користили силиконски калуп, биће веома једноставно извадити сапун. Очистите и осушите радну површину. Пажљиво окрените калуп лицем на доле, придржавајући уколико је потребно, сапун да не испадне нагло. Затим благо растегните прстима ивице калупа и притисните нежно дланом сапун на доле.  Сапун би требало да испадне веома лако из силиконске модле уз употребу минималног притиска. Уколико приметите да је сапун још увек мекан и не излази из модле, оставите га још неколико дана пре вашења.
Готов, стегнут сапун у силиконској модли

Сапун можете исећи на комаде величине која вам одговара. Претходно (опционално) навуците пријањајуће рукавице од латекса.

Нож којим ћете сећи треба да буде од нерђајућег челика обавезно и добро наоштрен. Није згодно да нож буде превелики али ни премали. Дакле, избегавајте ножеве за месо или стоне ножеве. Обратите пажњу да сечиво ножа не буде пре мекано, већ чврсто.

Примери ножева

То можете лако проверити уколко прстима покушате да померите сечиво лево или десно. Неопходан вам је нож који ће стабилно лежати у руци и неће вас жуљати.

Зум на сечиво доњег ножа са претходне фотографије
Сапун сеците комад по комад. Када сте одмерили колики ће бити рез, у једном сигурном вертикалном потрезу исеците цео комад.

Сечемо....
Поновите радњу док не добијете исечене комаде жељене величине.



Сушење и складиштење
 
Уклоните модлу и нож, и поређајте сапуне на крпу негде где не постоји опасност да се у пролазу оштете или падну. Ставите их нпр. на орман или неку високу комоду. Сваки сапун направљен хладним процесом, мора да се суши бар четири недеље на ваздуху. Не постоји начин да убрзате овај процес. Неколико пута обрћите сапуне тако да свака страница подједнако буде изложена ваздуху. Након месец дана, сапун је спреман за употребу.

Откривени сапуни који се суше
Можете их упаковати како год желите и поклонити пријатељима или чувати за сопствену употребу.
Препоручујем да сваки комад запакујете појединачно и запишете датум производње. Запаковане сапуне чувајте на хладном (али не у фрижидеру!), или макар на уједначеној собној температури, и немојте их излагати директној сунчевој светлости нити другим изворима топлоте.


Употреба

Природни сапун користите колико год пута желите у току дана, али после сваке употребе одложите га на решеткасту цедилицу. На тај начин продужићете животни век сапуну. Дозвољавајући да се вода оцеди, сапун неће омекшати. Животни век једног сапуна од 100 гр отприлике је 3-4 недеље уколико рачунамо једно туширање дневно и 4 до прања руку, мада је ово заиста индивидуална процена и зависи и од тога да ли ћете сапун сапуњати ка кожи директно, или пак волите да користите најлонску пуфну или луфу.

У сваком случају, већ после десет дана приметићете огромну разлику у начину на који ваша кожа реагује у поређењу са вештачким детерџентима и геловима за туширање које сте користили пре. Свакако ћете уживати у добром производу који сте сами направили уз минимална улагања.

Уживајте!

Milky Way revamped

Никако не могу да се смирим. Стално измишљам неке нове комбинације боја и материјала, сваког дана ми по икс пута на памет падају различите идеје. Неке запамтим, неке шкрабам около на свим папирићима који ми дођу под руку, неке и нацртам чак. Од како сам почела са овом авантуром, ретко сам дуплицирала дизајн. Из неколико разлога. Кад сам се преселила из Србије, једва сам дочекала да живим у нормалној земљи одакле ћу моћи да наручујем најлуђе сировине од мојих омиљених добављача. И тако је то и кренуло, мало по мало, ја постала незасита, а идеје се гомилале пропорционално са пакетима сировина које сам наручивала.

Током прошле године, испробала сам неколико нових модли, о чему сведоче и фотографије на пређашњим постовима. Одлучила сам се ипак, да стандардизујем облик сапуна, колико толико, из неколико разлога. Прво, дрвена модла коју сам у мају добавила из Немачке, прави сапуне савршених димензија по неком мом виђењу, а могу се поуздати у резултате чак и када користим нова мирисна уља или сапуњам на високим температурама. Под овим мислим, да се увек могу поуздати да ће се читава векна подједнако загревати током гел фазе, те ће и боја и чврстоћа на крају бити хомогеније. Друго, бескрајно је лакше сечење векнице. И на крају, једноставније ми је паковање и прорачун димензја папира и налепница када имам стандардизован производ.

Међутим, негде на јесен сам увидела да ја овако како сам кренула са експериментисањем, могу у недоглед да идем и да би било боље да се ограничим на неку стандардну линију. Божић је био најбољи тест, те сам тако у јануару ако се сећате Новогодишњих одлука, решила да задржим једну сталну линију и повремено убацим ограничене линије сапуна. 

Одлучила сам се да прво дуплицирам Milky Way јер је убедљиво фаворит код купаца од свих сапуна које сам икада направила. И старо и младо се лепи за њега, и што је занимљиво, поготово мушкарци. Ваљда их мирис подсећа на детињство, шта ли. :) Направила сам овај сапун још половином јануара, али ето никако да стигнем да постујем. Све се трудим да уз фотке имам шта и да кажем, да не буде само ’бум-трас еве вам га на’, да објасним причу, идеју иза сапуна, мада не знам, можда по мало смарам. Ви реците кад постанем досадна. 

Већ сам поменула у наградној игри да је један део награде био и Milky Way сапун у новом руху. Хтела сам да постујем пар речи и фотографија о новом руху сапуна. Одлучила сам да изменим мало шему боја, и да избацим рендани глицерински сапун који је био украс. Хтела сам да постигнем мало светлији изглед, да би сапун и визуелно више подсећао на мед и млеоко. У принципу волим да се играм са глицеринским сапуном ради постизања визуелног ефекта који се никако не може добити са другом врстом сапуна. Можда се сећате како то изгледа на Energy сапуну, то ми је један од омиљених примера. Међутим, на овим златним фрцоклама (прозирни глицерински сапун обојен златним силикатним прахом), златна текстура се није добро видела када сам сапун изрендала. 
Ево пар фотки крајњег резултата:

Фришка векница...
Задржала сам основну идеју таласастих слојева. By the way, не волим да правим равне слојеве, некако ми то изгледа сувише стерилно и комерцијално. Од боја, у светлијем слоју је TiO2 и ситно млевене овсене пахуљице, у тамнијем - жути оксид.

У акцији....
Волела бих да је сапун задржао ове дивне крем нијансе. Авај, како то увек бива са свим мирисним уљима која садрже ванилин, сапун ће неумитно временом потамнети у разноразне браонкасте нијансе. Дакле, овако је сапун изгледао након 24 часа проведених у модли...
Та-да!
... а овако је изгледао након месец дана сушења.

Milky Way 2012
Чекам коначно пролећно светло да могу да направим нормалне фотографије у башти. Све ове зимске фотке неизбежно су попримиле неку сивкасто плавичасту нијансу и то ми се уопште не допада. Освежићу пост чим будем имала нове фотографије.

 Првобитна верзија изгледала је овако:

Milky Way 2011
Мени се ова нова верзија тренутно више допада, али ко зна, можда се опет предомислим и променим нешто када распродам ову туру. Какво је ваше мишљење?