Књиге у 2013 - препоруке

Крајем прошле године, схватила сам да на прсте једне руке могу да набројим колико сам књига прочитала у читавој години. То сазнање ме је шокирало. Овде наравно, не рачунам наслове који припадају домену уже и шире стручне литературе, већ знате, све оно остало што називамо храном за душу. Одлучила сам да је то једноставно недопустиво стање. Знајући при том да ме чека напоран посао писања завршне тезе на енглеском, у средини где је академски и конверзациони енглески на нивоу основне школе, одлучила сам да ствар узмем у своје руке и унапредим операционо функционисање на страном језику.
Направила сам профил на Goodreads и ту сам себи поставила изазов да прочитам 40 књига у току 2013. Уједно сам добила одлично место да категоризујем и каталогизирам своје књиге, као и да пратим напредак и забележим одломке и цитате који ми се допадају.

Моји главни циљеви у овом подухвату  били су:

  • да унапредим ток мисли на енглеском
  • да обогатим свој енглеско-српски речник
  • да прочитам неке актуелне/популарне наслове 
  • да прочитам наслове које сам одувек желела, а у Србији нису доступни
  • да нађем време за себе чак и кад сам најзаузетија и под великим стресом
  • да смањим буџет за куповину књига учлањењем у библиотеку
  • да пронађем забаву у оквиру света маште а не телевизијског програма


Одлучила сам такође да ћу велике класике читати на српском, јер велим да уживам у добром преводу. Мислим да је добар преводилац уметник и неретко може учинити да нас прича фасцинира далеко више него у оригиналу. Занимљиво је такође и пратити трендове у проводилаштву и развитку језика и синтаксе. Ево на пример, прошле године прочитала сам Џојсов ''Портет уметника у младости'' и имала сам утисак да су моји баба и деда оживели ту пред мојим очима, јер су изрази били баш старински. Када сте последнји пут чули да је неко рекао станиол? Вероватно 1965. године.

Успела сам да прочитам укупно 41 књигу. Жанр ми није толико важан колико добра прича. Било је ту и пар промашаја. У два наврата ми је било баш тешко да наставим, али сам се у тим тренуцима враћала почетним циљевима па сам некако прегурала.

Овде сам издвојила мојих топ 5 предлога, па ако сте у могућности да набавите бар једну од ових књига, мислим да нећете зажалити.

1. Where'd you go, Bernadette? - Maria Semple

Сећате се овог поста? Када сам признала да сам била потпуно опседнута овом књигом и неспособна да завршим било шта јер сам сваки минуит хтела да читам? Моја пријатељица Вида ми је послала ову књигу за рођендан и каже да и она исто тако, жива није била док је није прочитала. Укратко, мама једне паметне девојчице је нестала и она попут малог детектива покушава да открије шта се десило. Књига је писана у форми колажа састављеног од писама, мејлова, порука, полицијских и ФБИ извештаја, а ауторка има деценијско искуство у писању ситкома. Не памтим када сам проичитала нешто забавније, али не дајте се заварати симпатичним корицама, ова сатирична прича дефинитивно није за децу.









2. Death and the Penguin - Andrey Kurkov

Још један рођендаски поклон. Од моје другарице Исланђанке. Обе смо је прочитале и имамо тотално различит доживљај. Док она мисли да је супер забавна прича, мене је до краја приче ухватила потпуна језа јер сам схватила да је овај сценарио ма колико урнебесан, у ствари потпуно могућ. А ко зна, можда се већ негде и десио. Укратко, млади и не претерано талентовани новинар добија посао да пише информативне новинске умрлице за истакнуте грађане. Унапред. У земљи где се све инситуције распадају а политиком доминира нова елита (звучи познато, зар не?), једини пријатељ му је прави правцати пингвин којег је усвојио приликом шкартирања 'живог' инвентара зоолошког врта.




3. The Dinner - Herman Koch

Ово је вероватно најпрезренији холандски роман и аутор у протеклој деценији. Холанђани једноставно немају стомак за непријатности, а поготово не подносе кад неко прича истину о њима самима. Аутор је глумац и либерал, и припада сорти која ваљда преживаљава и опстаје још једино у Амстердаму. Верујте ми да потпуно истинито описује холандски живот и обичаје. Моја другарица Мархје, Холанђанка, каже да јој се књига на половини згадила и да ју је бацила. Ја мислим да је генијална и да ће за 50 година бити класик. Укратко, говори о два брата, њиховим породицама, савременој култури, лицемерју и злу које вреба у свима нама. Нико на свету није ни потпуно добар ни потпуно невин.








4. Челкаш и друге приче - Максим Горки

Ова збирка приповетака је једна од четири књиге на српском које сам прочитала у току године и трећи наслов од Горког. Без обзира на његова политичка убеђења, у пиповеткама нема политике него људи. Дефинитивно желим да прочитам његов читав опус. Подсећа на Чехова, али му је стил ипак другачији, модернији и припада реализму.
Књигу сам отпослала за Београд па не могу да вам кажем ко је издавач и преводилац, али милисм да потиче из седамдесетих.










5. A Small Town Affair - Rosie Wallace

Ову сам књигу покупила из библиотеке јер су ми се свиделе корице. Појма нисам имала о чему се ради нити шта да очекујем. По жанру, може се некако оквирно сместити у савремену прозу. Дакле, роман је. О две породице, једном малом месту, личним и јавним тајнама, скандалима, пороцима и пријатељству. Коа бонус, има и по који траги-комичан тренутак. Баш као и у животу са друге стране корица.












За још интересантних препорука, гвирните код Пепељуге на блог.

Шта сте ви прочитали и који су ваши предлози?

Чатни од сувог воћа

Док седим за компјутером куцајући овај пост, просто не могу да верујем да су ми сви викенди у протеклих шест недеља били слепљени за радне недеље, тј. сви су ми викенди били радни. Када људи почну да се опуштају и полако плове у претпразнично лудило, певачима заправо почиње најинтензивнији радни период. Поред осам концерата и бог-зна--колико сати проба поред посла и наставе, просто не могу да се начудим и сама како сам све успела да преживим на ногама и при том останем здрава. И наравно, баш како Марфи налаже, деси се ту још и да ми цркне телефон, а компјутер већ озбиљно трокира у самртном ропцу. Сад знате што ме није било оволико неочекивано дуго онлајн. Једноставно, нисам имала времена да дишем нити услова да обзнаним да сам жива, па макар преко Фејсбука или Инстаграма.

Када сам у новембру писала о сезонском сапуну Delicious, поменула сам како сам правила скјаћата-фокаћа хлеб по Невенином рецепту, као и да сам зготовила један нови рецетп. Утисци су позитивни, па овог пута уместо сапуна, ево једног занимљивог, укусног а лако за направити рецепта.

Састојци
Не знам која би реч на српском најбоље описала чатни, јер ипак је поступак припреме посебан, те га не могу назвати џем. Ако знате за неки бољи термин, јавите да појаснимо ситуацију.

Како је Холандија земља људи опседнутих сиром, овај чатни је првенствено намењен као пратилац дегустацији сирева, али наравно није ограничена на њих.

Потребно:

200 гр сувих кајсја
200 гр сувих смокви
100 гр грожђице
100 гр смеђег шећера
2 чена белог лука
aфена кашичица карија
150 мл воде
125 мл сирћета
дубља шерпа од нерђајућег челика
2-3 чисте и суве тегле (или неколико мањих уколико планирате да поклоните део)


Поступак припреме:

Исецкајте на танке тракице суве кајсије и смокве. Одстраните петељке. Бели лук очистите и здробите. Сједините све састојке и кувајте на тихој ватри око 20 минута мешајући повременто. Будите пажљиви и не дозволите да сва течност испари, јер ће шећер почети да гори. Уколико увидите да ће течност испарити пре него што се шећер карамелизовао, додајте још мало воде. Густина коју желите је отрпилике густина џема, да смеша може без проблема да се намаже на хлеб.


Када сте завршили са кувањем, још врућу смешу кашиком сипајте у тегле. Оставите тегле отворене док се чатни не охлади затим их затворите. Препоручљиво је чатни држати у фрижидеру или на хладном и тамном месту. Рок трајања је око три месеца.


Дегустација:

Овај воћни чатни идеално се слаже са плавим сиром, или неким веома, веома старим (2 до 3 године) козјим качкаваљем. Исеците већи багет или земичку, одозго пложите кришку плавог сира 3-4 мм дебљине и једну кафену кашичицу чатнија. Уз чашу расхлађеног шардонеа, направили сте идеално послужење за госте или соло уживанцију. Мада, овај чатни можете јести и као слатко, уз чашу воде, ако нисте љубитељ плавих и јаких сирева.


Уживајте и обавезно ми јавите утиске ако испорбате овај рецетп!


СенМи сапуни у Београду!

Знам да сте дуго чекали, али ево коначно је могуће опет наручити сапуне. Oрганизовала сам још једну испоруку која таман стиже на време за Новогодишње поклоне!

Наручивање


Погледајте у овом посту којис у сапуни доступни, па ми пошаљите мејл са вашом наруџбином на:



senmisapuni (at) gmail (dot) com

Одговорићу вам у року од 24 сата са потврдним мејлом. Молим вас не заборавите да у мејлу наведете ваше име, контакт телефон и адресу уколико се пакет шаље ван Београда.

Наручивање је могуће најкасније до 5. децембра. 

Цене


Цена сваког појединачног сапуна је 5 евра или 600 динара. Ако наручите пет комада, шести добијате бесплатно. Сваки сапун је индивидуално упакован у провидни целофан са налепницом о саставу.


Испорука


У Београду и Новом Саду могућа је лична испорука у центру града по договору. У том случају, плаћање се врши приликом примопредаје. Уколико сте ван Београда, сапуне шаљемо пост експресом а плаћање је приликом испоруке.


Листа доступних сапуна



~ Green Woods ~

Сапун који мирисим, изгледом и саставом осваја све! Без шале, ако се одлучите за њега, гарантовано се нећете покајати. Митис је веома комплексан, а састав обећава беспрекорну негу и хидратацију. Детаљније у овом посту.


Green Woods
Састав: девичанско маслиново уље, дестилована вода, кокосово уље, NaOH, рицинусово уље, какао бутер, уље слатког бадема, ланолин, мирисно уље, пигменти.
Доступно: 4 ком РАСПРОДАТО


~ Carpi Olivo ~

Диван spa like сапун инспирисан Ivadidit блогом. Веома освежавајућ и умирујућ мирис. Садржи сјајно уље ораха макадамије. Прочитајте причу о настајању овог сапуна у овом посту.

Capri Olivo
Састав: девичанско маслиново уље, дестилована вода, кокосово уље, пиринчано уље, NaOH, рицинусово уље, уље макадамије, ши бутер, уље авокада, мирисно уље, пигменти.
Доступно: 5 ком 4 ком



~ Berrilicious ~

Супер забаван сапун, мирише на бобичасто воће и грожђе. Са фантастичним ланолином! Мој тренутни фаворит под тушем. Доста се допада мушкарицима, кажу да их подсећа на детињство, тако да је одличан избор за децу. Прочитајте више овде

Berrilicious
Састав: девичанско маслиново уље, дестилована вода, кокосово уље, пиринчано уље, NaOH, рицинусово уљр, ши бутер, уље слатког бадема, уље авокада, мирисно уље, пигменти, перлице јојобиног воска.
Доступно: 6 ком 5 ком


~ Rainbow Sherbet ~

Један од најновијих сапуна који брзо постаје фаворит! Инспирисан блогом Мале Ив, а садржи феноменални ланолин, мој омиљени састојак у последње време. Прочитајте причу о овом сапуну овде.


Rainbow Sherbet
Састав: девичанско маслиново уље, дестилована вода, кокосово уље, NaOH, рицинусово уље, какао бутер, уље слатког бадема, ланолин, мирисно уље, пигменти.
Доступно: 6 ком 4 ком


~ Crispy Clean ~

Дефинитивно бестселер ове године! Погодан за све узрасте и ситуације, сви воле овај сапун! Веселе цитрусне ноте и млевене коштице кајсије за благу ексфолиацију. Одличан избор ако желите неког да обрадујете. Више о овом сапуну прочитајте овде.

Crispy Clean
Састав: девичанско маслиново уље, дестилована вода, кокосово уље, палмино уље, NaOH, рицинусово уље, ши бутер, мирисно уље, млевене коштице кајсије, пигменти.
Доступно: 8 ком 7 ком


~ Sandalwood ~

Софостицирани мирис сандаловине упарен са минералном глином из Мртвог мора за детоксикацију и регенерацију коже. Фаворит међу мушком популацијом, али дефинитивно унисекс. Сазнајте више овде.


Sandalwood
Састав: девичанско маслиново уље, дестилована вода, кокосово уљ, палмино уље, ши бутер, рицинусово уље, уље авокада, бадемово уље, мирисно уље, глина из Мртвог мора, пигменти.
Доступно: 2 ком РАСПРОДАТО


~ Cranberry Delish ~

Најновији сапун! Сезонски свеж мирис брусница и зрелих смокви, веома унисекс. Са додатком јојобиних перлица за благи пилинг и црвених и златних шљокица за празнично расположење. Прочитајте више о овом сапуну овде.


Delicious

Састав: девичанско малисново уље, дестилована вода, кокосово уље, палмино уље, NaOH, рицинусово уље, ши бутер, уље слатког бадема, уље авокада, мирисно уље, ТiO2, CI 12490, црвене перлице јојобиног воска, црвени глитер (козметичка).

Доступно: 10 ком 8 ком


~ Blackberry Vanilla ~

Једна од летњих креација, мирише на слатку комбинацију купина и сладоледа од ваниле. Прочитајте детаље о овом сапуну овде.

Blackberry Vanilla
Састав: девичанско маслиново уље, дестилована вода, кокосово уље, NaOH, рицинусово уље, какао бутер, палмино уље, чи бутер, уље слатког бадема, уље авокада, мирисно уље, пигменти.
Доступно: 5 ком 4 ком


~ Raspberry Sangria ~

Још један сапун из летње поставке, мени веома драг. Комбинација слатких, свежих малина, белог вина и пенушавог шампањца. Веома весео и сасвим женски сапун. Посут жлатним шљокицама за романтични и. Сазнајте више у овом посту.

Raspberry Sangria
Састав: девичанско маслиново уље, дестилована вода, кокосово уље, палмино уље, NaOH, ши бутер, уље авокада, бадемово уље, мирисно уље, пигменти, козметички глитер.
Доступно: 5 ком~


~Foxy Lady~


Ако желите да обрадујете драгу женску особу, ово је добар избор. Мирис је слтакосто-воћкаст и дефинитивно забаван. Правим га већскоро три године и један је од сапуна који су ми веома драги. Допада се највише младим девојкама. Прочитајте више о овом сапуну овде



Foxy Lady
Састав: девичанско маслиново уље, дестилована вода, палмино уље, кокосово уље, NaOH, рицинусово уље, ши бутер, уље слатког бадема, уље авокада, мирисно уље, пигменти.
Доступно: 3 ком само 1 ком!


~ Tiger Lily~


Сапун за даме. Нисам сигурна да лићу га уврстити у сталну понуду, али за сада добија позитивне реакције. Доминантне су цветне мирисне ноте јоргована, ђурђевка, орлових ноктију, подрђане зумбулом и ароматичном смолом. Детаљније у овом посту.



Tiger Lily
Састав: девичанско малсиново уље, дестилована вода, рицинусово уље, ши бутер, NaOH, уље авокада, уље слатког бадема, мирисно уље, пигменти, козметички глитер.
Доступно: 2 ком РАСПРОДАТО



~Lemon Cake~

Сапун за слаткољупце. Ако уживате у дегустацији чизкејка, ово је прави избор за вас. Мирис слатке, хрскаве корисе са кремом од лимуна. Декадентна комбинација какао и ши бутера сјајно негује кожу у зимском периоду. Божанствено!



Lemon Cake
Састав: девичанско малсиново уље, дестилована вода, палмино уље, кокосово уље, NaOH, рицинусово уље, какао бутер, ши бутер, уље слатког бадема, уље авокада, мирисно уље, млевене овсене пахуљице, пигменти.
Доступно: само 1 ком! РАСПРОДАТО


Пишите ми и кажите шта желите!

Нови празнични сапун - Delicious

Ово је већ трећу пут у току протекле недеље да седам да напишем овај пост. Није да сам имала неку ауторксу кризу, већ је у питању била тотална блокада. Седим, буљим у екран, а у глави ми откуцавају секунде, јер знам да имам само xyz минута, док у глави већ чекирам to do листу, шта ме чека следеће да завршим, коме неодложни мејл да откуцам, шта да пазарим, коју музику морам да научим под хитно... и тако прођу ти минути, а ја урадила ништа нисам, а стрес се само наталожио. Обећала сам себи да ћу недељу посветити неким активностима које су потпуно невезане за све што је хитно и неодложно. И та Бахова кантата и Берлиоз могу да сачекају до сутра, ја данас морам да урадим нешто лепо за себе и своје ближње.

И није лоше испало, мало сам читала, мало гњавила мачора, направила по први пут фокаћу по Невенином рецепту, пустила Дина Дворника да пева у позадини, едитовала фотографије за овај и наредни пост, и испробала један нови за сад тајни рецепт. Треба да дегустирам резултате за који дан, па ако будем задовољна, ето ме одмах да поделим радост са вама.


јесен-зима 2013

Уради сам - невеново уље

Одавно се спремам на напишем овај пост, а у последње време сам чула како људи доста помињу невеново уље. Мислим да се продаје за превише новца у односу на то шта је заправо у питању, па вам препоручујем да га направите сами. Ретко кад ћете наићи на овако једноставан пројекат. Невеново уље се понекада налази и под именом мацерат што указује на начин припреме, тј. потапање у уљу, најједноставније речено.

За овај рецепт не постоје ригидне мере. Лично полазим увек од тога коју количин сушених латица невена имам. Према томе одредим величину тегле коју ћу користити, и колико ћу уља употребити. Мацерирање се може вршити у сваком уљу, међутим не би било згорег да приликом избора, имате пар ставки у виду.

У Холандије се невен зове златни цвет
Прво, за какву ћете апликацију користити уље? Друго у којем временском периоду цените да ћете направљену количину искористити.

Уколико планирате да правите препарате за негу коже, препоручујем вам неко лаганије уље, нпр. бадемово или хладно цеђено сусамово уље. Уколико желите да правите сапун, онда је хладно цеђено маслиново уље најбољи избор. Не бих препоручила маслиново уље за препарате (креме, мелеме) који иду директно на кожу, јер се врло тешко упија и може бити комедогено. С друге стране, ако планирате да направите већу количину мацерата, онда је добро користити маслиново због његове стабилности. Мацерат ће вам остати дуже свеж. Неминовно је да ће уље кад-тад ужегнути, чак и у најбољим могућим условима, али око годину дана би требало да сте сигурни.

Не бих вам саветовала да користите зејтин нити било које друго рафинисано уље, јер кад већ ово правите, желећете да упарите добробити уља са исцелитељским својствима невена.

За DIYмацерат невена, потребно је:

  • прегршт сушених латица невена
  • две чисте и суве тегле
  • уље по избору
  • газа или мала цедиљка
  • етикете и фломастер 

Поступак:

Иако имате чисту теглу, ипак је додатно стерилишите памучним туфером намоченим у алкохол или комовицу. Оставите десетак минута отворену теглу да се добро осуши. Оперите и осушите руке пре него што додирнете невен.

Опрема
У остворену теглу ставите прегршт латица невена. Напуните теглу до врха, али није потребно набијати силом латице. Дакле, до врха, али не претерујте.


Овде морам да вам скренем пажњу да сам у Србији до сада ретко виђала да се продају само сушене латице. Обично је ту у питању читав суви цвет, па ћете можда морати да га мало очупкате или истребите. Погледајте разлику:

Лево - невен купљен у Београду, десно - невен купљен у Холандији
Једном сам правила мацерат са овако, мало нечистим невеновим латицама, и испао је малтене црвене боје, док мацерат само од латица, увек треба да испадне златно жуте боје, поготово ако се мацерира у маслиновом уљу.
Нисам сигурна да ли ова чињеница има неког крајњег резулата по питању лековитости, али нисте пицајзла, не морате да га требите.

Да се вратимо на поступак. Када сте једном напунили теглу, прелијте је одабраним уљем. Потрудите се да све латице буду у потпуности потопљене у уљу.


Овде сам користила бадемово уље


Након што сте напунили теглу уље, напишите на етикети садржај и датум и залепите је на теглу.


Добро затворите теглу и оставите је на сунчаном месту месец дана. Сваких дан-два је лагано протресите, али без отварања. Волим да оставим моју теглу на полици у кухињи да никад не заборавим да је да треба да је протресем, а и и изгледа скроз country chic декоративно.


Након месеца дана, ваш мацерат је спреман. Приметићете да су се латице невена добро натопиле уљем и пале на дно тегле. Припремите вашу другу теглу на исти начин као и прву. Тегле са херметичким затварањем су добар избор, јер нећете морати да бринете да ли ће влага продрти у ваше златно благо.


Након што сте припремили другу теглу, ставите газу или малу дедиљку на отвор и процедите мацерат. Латице можете додатно притиснути леђима кашике да се исцеди и последња кап лековитих твари. Искоришћене латице одбаците, немојте их два пут користити. Ако правите сапун, можете додати мало латица за нежни пилинг. Ово наравно важи само под условом да сапун правите одмах пошто сте исцедили уље. Немојте их држати неискоришћеним данима/недељама/месецима!


Затворите теглу и обележите новом, чистом етикетом.


Ако планирате да овај мацерат користите у току дужег времена, није згорег запаковати га у флашицу, како би приликом сваког отварања била смањена могућност контакта са влагом.
Мој мацерат углавном искористим у року од пар недеља јер не волим да правим велике туре, више волим да увек имам свеж мацерат при руци. На горњој фотографији је мацерат у уљу слатког бадема које сам користила прошлог лета као уље за негу тела. На доњој слици је мацерат у невеновом уљу, јеш не непроцеђен, који сам правила летос. Нису ми нешто успеле фотографије процеђеног па не могу сада да вам покажем, едитоваћу пост кад будем направила неке упутније, али ипак нисам одолела да убацим ову фотографију, то ми јеједна од омиљених у последњих пар месеци.

У принципу, мацерат у маслиновом уљу би требало да се одржи око годину дана, а у бадемовом, сусамовом, ораховом око шест месеци. Кад се једном ужегне, баците га обвавезно, немојте наставити са коришћењем. Боље је направити нову туру, зар не?

Ово је рецепт за спорији процес, али ако баш немате времена или услова, погледајте како је Гоца описала како добити мацерат брже, кувањем на пари.


Савет плус: ја волим да додам пар капи витамина Е у мој мацерат; као антиоксиданс, оно ће још мало успорити процес ужегнућа.

***
Шта све можете направити од мацерата невена? Ево пар идеја из СенМи архиве рецепата:





Нови сапун - Tiger Lily

Сваки пут кад таман помислим да сам се вратила у неки нормални ток писања и објављивања постова једном недељно, нешто се деси па саму себе успем да демантујем након пар недеља. У принципу, увек је у питању хронични недостатак времена. Ако читате овај блог, навикли сте да ја не пишем испразне текстове и да не објављујем филер постове који се своде на приказивање слика. Да ситуација буде још тежа, овде прође и више од по месец дана да срспки уопште не проговорим, па ми је још напорније да се сконцентришем да пишем. Рачунала сам скоро колико ми је у просеку потребно времена за један пост. Сваки пост који овде видите, продукт је најмање два сата рада. Кад срачунате колико је времена потребно припремити све за фотографисање, па после поспремити све, па прегледати и одабрати фотографије, или пронаћи одговоарајуће на интернету, смислити и написати текст да прати неки логичан ток, и све то на крају самоизлекторисати, буде ту посла и по. И тако кад дође среда вече а ја схватим да нисам стигла да припремим сегменте за пост, и тотално се сневеселим и увек обећам себи да ћу се следеће недеље боље организовати, брже радити, бити више сконцентрисана... Понекад ми успе. Али не престајем да се трудим.

Мислим да сам већ помињала да сам летос наручила доста нових мирисних уља и да су ме скоро сва одушевила. Углавном су то мање количине, таман довољне за пробне туре од око 5 до 6 сапуна. Довољно да се исконтролише њихово понашање, а и да се мало играм са дизајном, све у циљу контроле шта све могу да урадим са минималним средствима. Ево нпр. сви сапуни које овде видите, бојени су са комбинацијом од укупно 10 пигмената. И њих користим већ неколико година, да видим колико идеја могу да изреализујем са минималним средствима.

Кад је диван дан напољу, чак и ја могу да будем добар фотограф
Данашњи сапун такође је производ једне мале, пробне серије. Назвала сам га Tiger Lily. Име је требало да инспирише изглед, мада мсилим да је Tiger Lily ипак назив некод цвета из царства маште или име неке индијанске девојчице. Најбоље другарице Покахонтас.
Овај ме мирис скроз подсећа на нешто, и ево једем се већ недељама покушавајући да се сетим, али не иде. Да ли је била нека свећа, дашак парфема у случајном пролазу, мирис неког лосиона за тело, уопште нe могу да се сетим.

Мирис је цветни, али онако, баш некако нежан, никако не нападан. Мешавина је ђурђевка, јоргована и орлових ноктију, уз мрвицу ароматичне смоле и зумбула. Врло леп мирис, помало старински, али добре сам реакције добила до сада од жена разних узраста и боја. :) Дакле, универзалан је.

Птичија перспектива
Идеја је била да две трећине сапуна буду светло сиве а остатак светло розе са сивим пахљицама које провејавају и кроз оба слоја и повезују их у једну целину. И малкице розе глитера одозго, јер сам се баш зажелела мрвице гламура. Мало сам претерала са црним пигментом па је испало сивље него што сам планирала, али није лоше ни овако, допада ми се. Мoжда чак изгледа и боље него што сам замислила. 

Играла сам се и са основном формулом, те овде нема ни кокосовог ни палминог уља. Сапуница је густа и кремаста, нема великих мехурића, али захвална доза ши бутера и непобедиво маслинво уље ту су да нежно хидрирају и нахране кожу.

Стидљиви гламур - розе глитер
Не смем да вам признам колико сам сапуна нагомилала, срамота ме је. Одлучила сам да морам да будем строжа према себи и да нема више играња док не удомим барем половину овог што сада имам. Једно две недеље сам била супер поносна на себе како ето, и ја могу кад хоћу да будем од речи. А онда су почели да ми се зноје дланови, и тако ја бих опет нешто правила, а јелте иде и сезона и мислим, како ја сад да не облежим Божић/Нову годину како доликује и направим један посебан сапун? Ако све буде по плану, идуће недеље, да идуће недеље вадим шерпе и сапуњам поново!
До тада сам вам дужна још три сапунска поста, један из серијала #састојци и један #DIY. 

И да наравно, све што вас интересује, хтели бисте да видите, прочитате, сазнате - слободно питајте. Или оставите овде коментар или пишите н СенМи Фејсбук страници

Другари :)
Састав: девичанско маслиново уље, дестилована вода, NaOH, рицинусово уље, ши бутер, уље слатког бадема, уље авокада, мирисно уље, пигменти, шљокице (козметичка класа).

New Soap - Berrilicious

Some of my friends have been asking me why am I giving English names to my soap? There are few reasons. First of all, as a Serbian living in a foreign country, every day I spend in a highly diffused international surrounding where everyone must communicate in English. As many of my loyal supporters and soapy lovers are inevitably from  my immediate surrounding, it would be unfair to them to force them to pronounce words with whom they do not have even remotely any connection or understanding. Secondly, a lot of my readers are soapmakers themselves and it is fairly more easy for them to get the first impression about the soap fragrance and message it conveys judging by it's name and physical appearance (photos, packaging). Third reason is even more simple. I usually cannot find an appropriate name in Serbian for a soap I have envisioned and all the Cyrillic typeface I have met so far just take too much space on my label.

I really do my best to write in grammatically accurate English and it pains me that sometimes I do make mistakes. I triple check everything before publishing, but sometimes I am still left to wonder if I could have written a certain passage or description a bit better, more elegant, more eloquent etc. Still, I prefer to write separate posts in English and Serbian as I find bilingual blogs too aesthetically confusing. After all, there is a translator here in the corner and everyone can read every post in their preferred language with just one click.

I even considered to translate very post in English, but that would take too much valuable time and honestly, I simply do not have that fast mind set of a professional translator. Serbian is much different that Anglo-Saxon languages and once I shift into thinking and speaking in English, I cannot make fast transitions back into Serbian. To make the situation even more complicated, I am speaking more of Dutch lately, and for the sake of my profession, daily I have to deal with Italian, French and German. Sometimes even Latin, Spanish, Czech and Russian.
As you can see, I really have to keep language focus on track.


Sometimes I have a feeling that a certain soapy creation simply cannot be described in Serbian as good as in English. This is exactly the case with the latest soap you see here. Furthermore, what I love about English is that there sometimes are several ways to write something and generally to play a bit with spelling. In Slavic languages, that is absolutely impossible. I planned to name this soap BerrYlicious, but somehow overlooked the I on my label sheet and by the time I got it from the printer it was too late to change anything. But I did check and it seems to be possible to spell BerrIlicious with an i. So instead of stressing myself, I decided to keep this name. Sometimes you really have to let things go.

The Name Says it All

I love berries and I love grapes, although I generally do not find fragrance oils to be really realistic to the actual fruit. But I don't mind. Long time ago I have given up on predicting the how will people react  on a certain fragrance and could I predict their preference somehow. As I am a hobbyst and sell my soaps only to be able to re-invest into buying more supplies and making more soaps, I do not really have a vast market that can be translated in huge numbers and give some impressive statistic data. So basically I love to buy things to try out. Fragrances that I thin I would like, fragrances that I think my friends would like or fragrances that intrigue me judging by their notes descriptions.


This one I bought based on rave reviews from other fellow soapers, and I expected it to be fun, but didn't really know if I will like it. When I received this fragrance oil and got a first sniff of it, suddenly I felt like I was 9 years old. It is simply so much fun!

Chillin' on the Garden Table
The fragrance notes include all the berries you could possibly think of. A bunch of juicy blueberries, some ripe raspberries, spicy juniper berries in the background, a hint of plums, and abundant of grapes, grapes of all sorts. That's what my nose picks up the most and that's why I said it makes me feel like a little girl. When I was about 9 or 10, it was very in vogue in my school for girls to collect fragrant papers from little blocks. We would carry every day huge albums with hundreds of pieces of this small papers all with different designs and we use to swap during our lunch brakes. I think I still have some of these albums back at my home in Belgrade, but I haven't looked at them for almost 20 years now! Well, this fragrance reminds me on those days and the conjured smell of all those smelly papers. 

It reminded me that I love grape fragrances. Let them be unrealistic, but they will definitely put a smile on your face. They seem to diffuse this aura of optimism and therefore, I would say they are perfect for a  shower on every day. Next to the smiling, it may even make you want to sing, without even noticing it!

I stamped this one up side down!
I wasn't really sure about the design and I have several options, but somehow a berry-themed soap demands a some round shape to reminds us of, well of berries. There's no fuss here and as you can see the soap is two-colored with soap balls in different colors of some scraps and soap shavings I had on hand. This of course means that the next batch will be with some other soap balls. I

A Hidden Pink Ball of Soap
In this formula I have paired olive oil  and Shea butter with lanolin so it will grantee a lovely, creamy & conditioning bar. Let me know what you think about it!

Ingredients: Virgin Olive Oil, H2O, Coconut oil, NaOH, Rice Bran Oil, Castor Oil, Shea Butter, Sweet Almond Oil, Avocado Oil, Lanolin, Fragrance Oil, Natural Pigments, Jojoba Beads.


#Састојци - уље макадмије

Уље макадамије (Macadamia integrifolia мада постоји неколико варијетета врсте) добија се пресовањем коштуњавог плода дрвета Макадамије. Пореклом је из тропских шума југоисточне и североисточне обале Аустралије. Данас су највеће плантаже у земљама јужне Африке, али се налазе и у Максику, Израелу, на Хавајима, Калифорнији и Флориди.

Плантажа макадамије
Коштуњави плод макадамије обавијен је глатком зеленом кором. Сам плод садржи око 80% уља и 4% шећера и висок постотак витамина Е. Плодови су осетљиви и морају се крцкати ручно након бербе.

Коштуњави плод макадамије
Уље макадамије богато је незасићеним масним киселинама те је препоручљиво грицкати орахе за смањење крвног притиска и ризика од срчаног удара. Веома је богато и Омега 3 киселинама које смањују ризик од артритиса и одржавају ћелије здравима. Олеинска киселина има анти упално дејство и ефектно је у борби против хроничних болести. Богат је извор калцијума, витамин Б комплекса и минерала фосфора, калијума, магнезијума и калцијума.

Добробити за кожу

Уље макадамије одличан је избор за негу свих типова коже, а због високог садржаја палмитолеинске киселине, поготово се препоручује за суву и зрелу кожу. Палмитолеинска киселина природно је присутна у људском себуму код младих људи, али се количина смањује са годинама. Ово уље омекшава и храни кожу и потпомаже у зарастању малих оштећења. Веома се брзо упија и помаже регенерацију коже, темена и косе, па се може користити и као третманска маска за косу.
Уље макадамије обилује и фитостеролима (градивним јединицама ћелијске мамбране), због којих га кожа брзо упија и обнавља заштитну баријеру коже. Линолеинска киселина смирује опекотине и помаже кожи да задржи влагу након излагања сунчевој светлости. Одличан је антиоксиданс, те спречава оштећење коже од слободних радикала.


Уље макадмије веома је стабилано и ако се складишти под оптималним условима, рок трајања је до две године. Бледо жуте је боје, веома вискозно у течном стању, и има веома суптилан коштуњави мирис. Можете га нанети директно на кожу, али уколико сте алергични на коштуњаво воће, боље прво тестирајте уње на малој површини коже. Нанесите 2-3 капи и сачекајте 24 часа.

Веома ми се допало ово уље, и вероватно ћу га користити и даље у неким формулацијама. За сада га можете пронаћи у сапуну Capri Olivo из серијала #инспирација.

слика (1) извор, слика (2) извор, слика (3) извор