Књиге у 2013 - препоруке

Крајем прошле године, схватила сам да на прсте једне руке могу да набројим колико сам књига прочитала у читавој години. То сазнање ме је шокирало. Овде наравно, не рачунам наслове који припадају домену уже и шире стручне литературе, већ знате, све оно остало што називамо храном за душу. Одлучила сам да је то једноставно недопустиво стање. Знајући при том да ме чека напоран посао писања завршне тезе на енглеском, у средини где је академски и конверзациони енглески на нивоу основне школе, одлучила сам да ствар узмем у своје руке и унапредим операционо функционисање на страном језику.
Направила сам профил на Goodreads и ту сам себи поставила изазов да прочитам 40 књига у току 2013. Уједно сам добила одлично место да категоризујем и каталогизирам своје књиге, као и да пратим напредак и забележим одломке и цитате који ми се допадају.

Моји главни циљеви у овом подухвату  били су:

  • да унапредим ток мисли на енглеском
  • да обогатим свој енглеско-српски речник
  • да прочитам неке актуелне/популарне наслове 
  • да прочитам наслове које сам одувек желела, а у Србији нису доступни
  • да нађем време за себе чак и кад сам најзаузетија и под великим стресом
  • да смањим буџет за куповину књига учлањењем у библиотеку
  • да пронађем забаву у оквиру света маште а не телевизијског програма


Одлучила сам такође да ћу велике класике читати на српском, јер велим да уживам у добром преводу. Мислим да је добар преводилац уметник и неретко може учинити да нас прича фасцинира далеко више него у оригиналу. Занимљиво је такође и пратити трендове у проводилаштву и развитку језика и синтаксе. Ево на пример, прошле године прочитала сам Џојсов ''Портет уметника у младости'' и имала сам утисак да су моји баба и деда оживели ту пред мојим очима, јер су изрази били баш старински. Када сте последнји пут чули да је неко рекао станиол? Вероватно 1965. године.

Успела сам да прочитам укупно 41 књигу. Жанр ми није толико важан колико добра прича. Било је ту и пар промашаја. У два наврата ми је било баш тешко да наставим, али сам се у тим тренуцима враћала почетним циљевима па сам некако прегурала.

Овде сам издвојила мојих топ 5 предлога, па ако сте у могућности да набавите бар једну од ових књига, мислим да нећете зажалити.

1. Where'd you go, Bernadette? - Maria Semple

Сећате се овог поста? Када сам признала да сам била потпуно опседнута овом књигом и неспособна да завршим било шта јер сам сваки минуит хтела да читам? Моја пријатељица Вида ми је послала ову књигу за рођендан и каже да и она исто тако, жива није била док је није прочитала. Укратко, мама једне паметне девојчице је нестала и она попут малог детектива покушава да открије шта се десило. Књига је писана у форми колажа састављеног од писама, мејлова, порука, полицијских и ФБИ извештаја, а ауторка има деценијско искуство у писању ситкома. Не памтим када сам проичитала нешто забавније, али не дајте се заварати симпатичним корицама, ова сатирична прича дефинитивно није за децу.









2. Death and the Penguin - Andrey Kurkov

Још један рођендаски поклон. Од моје другарице Исланђанке. Обе смо је прочитале и имамо тотално различит доживљај. Док она мисли да је супер забавна прича, мене је до краја приче ухватила потпуна језа јер сам схватила да је овај сценарио ма колико урнебесан, у ствари потпуно могућ. А ко зна, можда се већ негде и десио. Укратко, млади и не претерано талентовани новинар добија посао да пише информативне новинске умрлице за истакнуте грађане. Унапред. У земљи где се све инситуције распадају а политиком доминира нова елита (звучи познато, зар не?), једини пријатељ му је прави правцати пингвин којег је усвојио приликом шкартирања 'живог' инвентара зоолошког врта.




3. The Dinner - Herman Koch

Ово је вероватно најпрезренији холандски роман и аутор у протеклој деценији. Холанђани једноставно немају стомак за непријатности, а поготово не подносе кад неко прича истину о њима самима. Аутор је глумац и либерал, и припада сорти која ваљда преживаљава и опстаје још једино у Амстердаму. Верујте ми да потпуно истинито описује холандски живот и обичаје. Моја другарица Мархје, Холанђанка, каже да јој се књига на половини згадила и да ју је бацила. Ја мислим да је генијална и да ће за 50 година бити класик. Укратко, говори о два брата, њиховим породицама, савременој култури, лицемерју и злу које вреба у свима нама. Нико на свету није ни потпуно добар ни потпуно невин.








4. Челкаш и друге приче - Максим Горки

Ова збирка приповетака је једна од четири књиге на српском које сам прочитала у току године и трећи наслов од Горког. Без обзира на његова политичка убеђења, у пиповеткама нема политике него људи. Дефинитивно желим да прочитам његов читав опус. Подсећа на Чехова, али му је стил ипак другачији, модернији и припада реализму.
Књигу сам отпослала за Београд па не могу да вам кажем ко је издавач и преводилац, али милисм да потиче из седамдесетих.










5. A Small Town Affair - Rosie Wallace

Ову сам књигу покупила из библиотеке јер су ми се свиделе корице. Појма нисам имала о чему се ради нити шта да очекујем. По жанру, може се некако оквирно сместити у савремену прозу. Дакле, роман је. О две породице, једном малом месту, личним и јавним тајнама, скандалима, пороцима и пријатељству. Коа бонус, има и по који траги-комичан тренутак. Баш као и у животу са друге стране корица.












За још интересантних препорука, гвирните код Пепељуге на блог.

Шта сте ви прочитали и који су ваши предлози?

Чатни од сувог воћа

Док седим за компјутером куцајући овај пост, просто не могу да верујем да су ми сви викенди у протеклих шест недеља били слепљени за радне недеље, тј. сви су ми викенди били радни. Када људи почну да се опуштају и полако плове у претпразнично лудило, певачима заправо почиње најинтензивнији радни период. Поред осам концерата и бог-зна--колико сати проба поред посла и наставе, просто не могу да се начудим и сама како сам све успела да преживим на ногама и при том останем здрава. И наравно, баш како Марфи налаже, деси се ту још и да ми цркне телефон, а компјутер већ озбиљно трокира у самртном ропцу. Сад знате што ме није било оволико неочекивано дуго онлајн. Једноставно, нисам имала времена да дишем нити услова да обзнаним да сам жива, па макар преко Фејсбука или Инстаграма.

Када сам у новембру писала о сезонском сапуну Delicious, поменула сам како сам правила скјаћата-фокаћа хлеб по Невенином рецепту, као и да сам зготовила један нови рецетп. Утисци су позитивни, па овог пута уместо сапуна, ево једног занимљивог, укусног а лако за направити рецепта.

Састојци
Не знам која би реч на српском најбоље описала чатни, јер ипак је поступак припреме посебан, те га не могу назвати џем. Ако знате за неки бољи термин, јавите да појаснимо ситуацију.

Како је Холандија земља људи опседнутих сиром, овај чатни је првенствено намењен као пратилац дегустацији сирева, али наравно није ограничена на њих.

Потребно:

200 гр сувих кајсја
200 гр сувих смокви
100 гр грожђице
100 гр смеђег шећера
2 чена белог лука
aфена кашичица карија
150 мл воде
125 мл сирћета
дубља шерпа од нерђајућег челика
2-3 чисте и суве тегле (или неколико мањих уколико планирате да поклоните део)


Поступак припреме:

Исецкајте на танке тракице суве кајсије и смокве. Одстраните петељке. Бели лук очистите и здробите. Сједините све састојке и кувајте на тихој ватри око 20 минута мешајући повременто. Будите пажљиви и не дозволите да сва течност испари, јер ће шећер почети да гори. Уколико увидите да ће течност испарити пре него што се шећер карамелизовао, додајте још мало воде. Густина коју желите је отрпилике густина џема, да смеша може без проблема да се намаже на хлеб.


Када сте завршили са кувањем, још врућу смешу кашиком сипајте у тегле. Оставите тегле отворене док се чатни не охлади затим их затворите. Препоручљиво је чатни држати у фрижидеру или на хладном и тамном месту. Рок трајања је око три месеца.


Дегустација:

Овај воћни чатни идеално се слаже са плавим сиром, или неким веома, веома старим (2 до 3 године) козјим качкаваљем. Исеците већи багет или земичку, одозго пложите кришку плавог сира 3-4 мм дебљине и једну кафену кашичицу чатнија. Уз чашу расхлађеног шардонеа, направили сте идеално послужење за госте или соло уживанцију. Мада, овај чатни можете јести и као слатко, уз чашу воде, ако нисте љубитељ плавих и јаких сирева.


Уживајте и обавезно ми јавите утиске ако испорбате овај рецетп!